Egypt – Hurghada 2008

Začátkem února jsme se rozhodli že si uděláme potápěčsko-odpočinkovou dovolenou v Hurghadě. Jak jsme se přesvědčily zima je nejlepší období pro navštívení této lokality. Je zde málo turistů teploty se pohybují mezi 20-25 stupni celsia a voda má příjemných 22. My jsme se potápěli s potápěčským centrem Lighthouse a navzdory tomu že se jedná o Hurghadu, tak jsme viděly téměř většinu klenotů, které může Rudé moře nabídnout. Pokusím se teď popsat několik krásných lokalit které jsme navštívily, ale počítejte s tím že jejich druhové bohatství je mnohem vetší než ten zlomek o kterém se zmiím.

U potápěčského centra Lighthouse

Na první pohled zničený útes ovšem po podrobnější prohlídce velice zajímavý. Hned pod člunem se každý den shromažďuje hejno mladých Netopýrníků dlouhoploutvých (Platax teira). Ovšem na této lokalitě je nejzajímavější přítomnost Parejnoka levhartího (Torpedo panthera).

El Fanadir

Na tomto krásném místě jsme udělaly celkem 3 ponory a každý nás překvapil něčím novým. Je to dlouhý útes blízko pobřeží a i přesto že je zde deně spousta potápěčů útes je velice živý. My jsme viděly nádhernou Karetu pravou (Erotmochelys imbricata),Murénu šedou (Siderea grisea)mimochodem velice hravou?. Spousty čtverzubcovitých či havýšovitých ryb ty ale můžeme vídat na všech lokalitách ale zde byly nejhojnější. Nádherné Trnuchy modroskvrné můžeme spatřit také na všech lokalitách.Také lze spatřit Chobotnici modrou (Octopus cyaneus). Samozřejmostí na všech lokalitách je mnoho Perutýnů všech rudomořských druhů.

El minja

Jedná se o vrak minolovky z druhé světové války který leží v hloubce 30metrů na písčitém dně a je dostupný během 15 min. (od báze).Loď je ve velice dobrém stavu a zkušenější mohou i do nitra vraku.

Erg Abu Ramada

Nádherná lokalita oplývající mračny korálových rybek, měkkými koráli ale i spoustou větších ryb, uviděli jsme krásnou Murénu jávskou (Gymnothorax javanicus) která se před námi vlnila jako arabská tanečnice a ukázala nám celé tělo.Tato lokalita oplývá životem díky proudům takže je zde občas potápění složitější.

Shaab Abu Ramada

Jedná se o stolovou horu která se nachází jen pár centimetrů pod vodou a díky tomu že je to osamocená hora tak oplývá životem.Ponor na tomto místě byl pro nás opravdovým zážitkem. My jsme se tu například setkaly s fascinujícím kočovníkem Tuňákem žlutoploutvým (Thunnus albacares) který se nám proháněl doslova před nosem.Tím ovšem naše štěstí neskončilo a před námi vynořil Pyskoun obrovský (Cheilinus undulatus) a Trnucha jemenská(Pastinachus sephen) a v neposlední řadě obrovské hejno Soltýnů žlutoocasých (Sphyarena flavicauda).

Když bych měl udělat závěr k tomuto článku, tak si myslím že Hurghada má stále co říct ale pokuď se budeme ke všem takovým místům chovat tak jak se chováme doposud i tyto skvosty mohou být minulostí.

Select your currency
EUR Euro