Egypt jižní Safari 2009

Je brzo ráno a já se probouzím plný nadšení, očekávání a radosti. Je to tady, Egypt, země stejná, ale přitom pokaždé jiná. Když přiletím, užívám si první tajemný nádech, nádech plný očekávání, nádech, který plní moje sny.

První den se ubytujeme v hotelu Sahara, který je velice pěkným a klidným hotelem postrádajícím hordy lidí. Ihned navštívíme potápěčské centrum Lighthouse, kde relaxujeme a šnorchlujeme na místním útesu, poté si užíváme atmosféru staré Hurghady a tuto procházku zakončíme v české hospodě ,,Praha‘‘.

Druhý den vyrážíme na potápěčské lodi již zmiňovaného diving centra Lighthouse. Potápíme se na lokalitě Um Gammar. První ponor je velice zajímavý, jeho vrcholem je extrémně jedovatá ryba Odranec pravý. Druhý ponor na nedaleké lokalitě Shabruhr Um Gammar, nejdříve směřuje k torzu vraku, dále pak pokračuje po krásných korálových zahradách, kde se potkáváme Murény jávské a v naprosté pohodě, která je zde znát na každém kroku, dokončujeme ponor. Večer se naloďujeme na úžasnou loď lighthouse Miracle, na které strávíme dalších pět dní.

Je ráno a mě probouzí čerstvý ranní větřík. Zanedlouho potom se již potápíme na první lokalitě Tobia Akba, kolem bohatě korály porostlými skalnatými výběžky, které překypují nesčetnými druhy korálových ryb, z nichž bych vyzvednul Pyskouna obrovského majícího dobrých 1,5 metru. Další úžasná lokalita Panorama reef je doslova přehlídkou všech druhů korálů žijících v Rudém moři. Odpoledne nás čeká oblíbený vrak Salem Express, který na každém zanechá silný dojem, jelikož je zde dobře patrný jeho tragický osud. Kolem tohoto vraku můžeme spatřit různé velké ryby, které mají rády stinná místa, která tento vrak skýtá.

,,Želva“ – toto slovo mě probouzí a okamžitě dostává do euforie. Rychle nazouvám ploutve, beru masku, skáču do vody a po chvíli pátrání ji konečně nacházím. Je obrovská, krásná a majestátná, několik minut mi dovolí, abych ji doprovázel. V tom okamžiku jsem nejšťastnější člověk na světě a ještě dlouho potom vstřebávám emoce z tohoto neopakovatelného zážitku. Ponor, který jsme na této lokalitě Marsa Um Barak uskutečňujeme ukazuje množství dalších Karet obrovských pasoucích se na zdejších bohatých porostech mořské ,,zeleně“. Avšak první setkání bylo nejhezčí. Zanedlouho po našem vynoření připlouvá pátrací člun a zpráva zní jasně: Dugong. Všem se zvedá tep a na palubě nastává panika. Člun je okamžitě plně obsazen a rychle nás dováží na místo. Začíná pátrání a za několik minut jsme mu již na stopě. Pár rychlých temp a dugong je pryč. Navečer se přesouváme na lokalitu Abu Dabab, na které proplouváme labyrinty vytvořenými z korálů.

Další den ráno se přesouváme na lokalitu Sha´b Mahsur a odpoledne na lokalitu Mahya. I zde k nám byl Neptun milostiv a brzy již na palubě vládne panika. První čluny jsou okamžitě obsazeny a už se vyplouvá. A kam? Za delfíny. To slovo mi už teď nezní jako fatamorgána, ale jako skutečnost a brzy si už užívám nádherné pocity. Když stádo proplouvá jen pár desítek centimetrů ode mne, jsem plný nadšení a radosti.

Select your currency
CZK Česká koruna
EUR Euro